Lekcja świąteczna dla zabieganego anglisty

Lekcja świąteczna na języku angielskim powinna być luźniejsza - bez ocen, ćwiczenia powinny być zabawą i wprowadzać w świąteczny nastrój. Nie zawsze mamy taki luksus, że możemy tak po prostu poświęcić 1 lub 2 lekcje na zabawę. Zdarza się, że sporo lekcji przepadło i trzeba podgonić z materiałem (np. jeśli nauczyciel był chory na COVID i nikt go nie zastępował 😞). Co wtedy? 


Czemu nie utrwalać materiału podczas lekcji świątecznej? Tak, wiem - uczymy też kultury państw anglojęzycznych, a tradycje świąteczne to też kultura. Mamy zresztą zwykle taki temat w podręczniku. Możemy przeczytać z uczniami tekst o świętach czy obejrzeć film na ten temat. Ale możemy też podejść do tematu nieco od innej strony. 

Jak w wielu innych przypadkach z pomocą przychodzi Canva dla oświaty, gdzie znajdziemy wszystko, czego nam potrzeba. Wystarczy "opakować" przerabiany aktualnie materiał w tematykę świąteczną i trenować budowanie zdań lub słownictwo. Poniżej 3 przykłady przezentacji stworzonych w Canvie, które można pokazać uczniom podczas lekcji i przy każdym slajdzie budować / uzupełniać zdanie. 

Present continuous:

What is Santa Claus doing? autorstwa Ewa Gardyza

Past simple:

What did Santa Claus do yesterday? autorstwa Ewa Gardyza

Vocabulary - Jobs: 

What did they get for Christmas? autorstwa Ewa Gardyza

Myślę, że każdy, a przynajmniej prawie każdy materiał da się opakować w tematykę świąteczną. Na koniec warto dorzucić jakąś grę, aby zakończyć "z przytupem". Przykład takiej gry w innym wpisie (tutaj) lub nieco przekształcona wersja nadająca się dla straszych tutaj.

Dla mnie tworzenie takiej prezentacji to przyjemność. Canva jest tak przejrzysta i ma tak dużo zasobów, że uwielbiam tworzyć w niej materiały na lekcje. W powyższych prezentacjach korzystałam z opcji Elementy i wpisywałam hasło w okienko wyszukiwania. Potem dodawałam pytanie, a na następnym slajdzie odpowiedź, aby uczniowie mogli sprawdzić swoje zdania. Wykorzystałam słownictwo z ostatnich lekcji. Podczas zajęć udostępniam prezentację. Najpierw pytam chętnych, aby wszyscy zrozumieli, na czym polega ćwiczenie. Do kolejnych slajdów losuję, aby aktywować różnych uczniów. Slajdów jest sporo - to po to, aby konstrukcja zdania utrwaliła się poprzez wielokrotne powtórki. Polecam Canvę!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger