Genially - wszystko w jednym

Genially to narzędzie niesamowicie bogate. Można w nim tworzyć prezentacje, raporty, infografiki, obrazy interaktywne i zadania, albo wszystko w jednym. Na każdym slajdzie możemy dodawać tekst, zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe, elementy interaktywne, osadzać materiały z innych narzedzi, możemy wybrać takie ustawienia, aby odbiorca mógł przesuwać wybrane elementy lub dorysowywać coś; do każdego wstawionego elementu możemy dodać wskazówkę, okno lub link, a także połączyć dany element z innym slajdem, dzięki czemu Genially świetnie nadaje się do tworzenia Escape Room-ów. I to wszystko można zrobić na darmowym koncie! Jedyny problem jest taki, że tak rozbudowanego narzędzia nie da się opisać w jednym wpisie... Dlatego tu przedstawię tylko wstęp, czyli od czego zacząć. Zachęcam, aby w wolnym czasie pobawić się i wypróbować możliwości Genially. 

Zakładamy darmowe konto na genial.ly wybierając Plan Free, a następnie logujemy się. Aby stworzyć własną prezentację klikamy na Create genially. Otwiera się okno z szablonami, które możemy wykorzystać, zmieniając jedynie tekst i ewentualnie obrazy. Na potrzeby tego wpisu stworzymy jednak prezentację od podstaw. Wybieramy Blank Creation. 

Otwiera się kolejne okno z opcjami. Wybieramy Create po lewej stronie. 
Przechodzimy wtedy do obszaru roboczego, w którym możemy umieszczać elementy prezentacji. Na górnym pasku z lewej strony mamy okienko (Untitled genially), w które trzeba wpisać tytuł naszej prezentacji. Najważniejsze jest czarne menu po lewej stronie, które udostępnia nam następujące funkcje:

Wszystkie elementy, które wstawiamy na slajd mogą być interaktywne. Wystarczy je zaznaczyć (kliknąć na nie), a widzimy dostępne opcje: 


Aby dodać kolejny slajd, klikamy w lewym menu Pages, a potem na górze po lewej stronie Add page. W oknie, które sie otworzy wybieramy BLANK, czyli pustą stronę i zatwierdzamy niebieskim przyciskiem ADD na dole dodatkowego okna. 

W każdej chwili możemy zmienić kolejność slajdów przesuwając je myszką. Wszystkie zmiany zapisują się automatycznie, a gdy popełnimy błąd, możemy cofnąć ostatnie ruchy klikając na strzałkę w lewym górnym rogu. Po skończeniu edytowania prezentacji klikamy na ALL SET w prawym górnym rogu. Otwiera się okno:


W wersji podstawowej nie musimy już nic tu dodawać, wystarczy kliknąć znowu ALL SET! na dole okna. Otwiera się kolejne okno, które umożliwia nam obejrzenie efektu końcowego (VIEW), udostępnienie przezentacji poprzez link lub osadzenie jej na stronie (SHARE) oraz pobranie prezentacji jako pliku, co jest możliwe w wersji premium (DOWNLOAD). 

We wpisie opisane zostały jedynie najprostsze funkcje genially. Cała platforma ma mnóstwo możliwości. Zachęcam, aby pobawić się, wypróbować różne opcje, a w razie potrzeby skorzystać z tutoriali dostepnych na youtube. 

Aby pokazać, co można zrobić w genially, pokażę kilka prostych prezentacji, które stworzyłam dla moich uczniów:

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger