Wydaje Wam się, że znacie padlet?

Na pewno wielokrotnie słyszeliście o padlecie. Zapewne sami go używaliście, gdyż jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych przez nauczycieli aplikacji. Jednak szybki przegląd padletów nauczycielskich pokazuje, że zwykle używamy tego samego formatu i w podobnym celu. Padlet jest narzędziem, które warto poznać lepiej. Pojawią się pewnie głosy, że w wersji darmowej możemy utworzyć tylko 3 padlety. Fakt, ale nikt nie ogranicza liczby kont na użytkownika - wystarczy wykorzystać kolejny adres email, a te przecież zakładamy za darmo... Ponadto, we wpisie znajdziecie link, dzięki któremu otrzymacie 4 padelty, zamiast 3.


Najczęściej wykorzystujemy padlet jako magazyn lub narzędzie do współpracy w projektach. I słusznie - nadaje się do tego świetnie, zwłaszcza jeśli chodzi o współpracę. To jedno z niewielu narzędzi, które umożliwia różne rodzaje współpracy bez konieczności zakładania konta dla współpracowników. Konto musi posiadać jedynie założyciel danej tablicy. Współpracownikom (uczniom) wystarczy podać link, kod QR, można osadzić padlet na stronie szkoły lub projektu, można też udostępnić tablicę w Google Classroom lub poprzez wpisanie adresów email współpracowników. Po skończonej pracy możemy pochwalić się efektem w mediach społecznościowych.

Tworząc padlet mamy do wyboru kilka formatów. Większość nauczycieli wybiera Ścianę:


Podobnie wygląda format Siatki oraz Półki: w pierwszym posty posegregowane są poziomio, w drugim pionowo. Te formaty przydatne są wtedy, kiedy chcemy podzielić wpisy na różne kategorie - każdy rząd odpowiada wtedy konkretnej kategorii.

Siatka:

Półki:

Zdecydowanie rzadziej wykorzystywane są pozostałe formaty:

Timeline (oś czasu):

Backchannel:

Strumieniowo:

Jest jeszcze Płótno (poniżej zamieściłam taką tablicę o nazwie "Jak wykorzystać padlet") oraz Mapa:

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Zdecydowana większość nauczycieli wykorzystuje padlet głównie do umieszczania w jednym miejscu różnych materiałów, np. rezultatów pracy uczniów w projekcie. Zapominamy, jak wiele innych możliwości daje nam ta aplikcja. Można go wykorzystać nie tylko w projekcie, ale też podczas każdej lekcji (zwłaszcza zdalnej!), do pracy w grupach, do prowadzenia kroniki klasowej, do zgromadzenia prac konkursowych, zgłoszeń na konkurs, do tworzenia map myśli, do przeprowadzenia głosowania (za pomocą reacji pod każdym postem) i w wielu innych sytuacjach. Ponadto dla dzieci format strumieniowy jest idealny do prowadzenia pamiętnika lub bloga (przy odpowiednim ustawieniu kolorów i czcionki wygląda jak blog).

Poniżej znajdziecie kilka konkretnych pomysłów na wykorzystanie padletu na różnych przedmiotach. Jeśli przypadną Wam do gustu, a jeszcze nie macie konta, skorzystajcie z tego linku. Dzięki temu zarabiacie 1 dodatkowy padlet (4 zamiast 3 na dany adres email)!

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Bardzo przydatne jest to, że autor padletu może sam zdecydować, w jakim zakresie udostępnia daną tablicę: czy odwiedzający będą mogli tylko obejrzeć, czy będą mogli dodawać nowe wpisy (bez możliwości zmiany i usuwania wpisów innych osób), czy też będą mieć jeszcze większe uprawnienia edycji:


Aby zobaczyć różne możliwości, zapraszam do dodawania postów na poniższym padlecie - zobaczycie, jak to działa (aby wyświetlić tablicę na całym ekranie trzeba kliknąć kwadracik ze strzałką w prawym górnym rogu):

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Pamiętajcie, że po wprowadzeniu posta macie możliwość dodać do niego pewne właściwości.
Kiedy klikniecie na trzy kropeczki w prawym górnym rogu posta:


otwiera się menu:


Możemy zmienić kolor posta, edytować go, połączyć linią z innym postem, przesunąć kolejność, jeśli postów jest tak dużo, że na siebie zachodzą, przenieść go bądź skopiować na inny padlet, rozwinąć, czyli powiększyć lub usunąć. Menu jest nieco inne w różnych formatach.

Co ciekawe, tworząc post, możemy dodać do niego dowolny plik z komputera (co też stanowi przewagę nad innymi aplikacjami, które obsługują tylko wybrane formaty plików), link, możemy skorzystać z wyszukiwarki google, zrobić zdjęcie (Snap), nagrać film bądź dźwięk, ale też możemy zainstalować wtyczkę do nagrywania ekranu - możemy nagrać ekran bez konieczności korzystania z innych aplikacji oraz wrzucania filmu na youtube. Do każdego posta możemy też coś dorysować, dodać lokalizację lub link do innego padletu.


Jeśli jeszcze nie korzystasz z aplikacji padlet, albo potrzebujesz założyć nowe konto - pamiętaj - ten link daje Ci możliwość uzyskać 1 padlet więcej. Warto!

11 komentarzy:

  1. Bardzo Pani dziękuję za bardzo przydatne informacje. Wykorzystuję padlet w nauczaniu zdalnym (choć nie poznałam jeszcze wszystkich jego możliwości) i rzeczywiście, świetnie się sprawdza. Myślę teraz, jak się nim posłużyć, by wrzucić coś na stronę internetową szkoły z okazji Dnia Matki...Może ma Pani/macie Koleżanki jakieś fajne pomysły?

    OdpowiedzUsuń
  2. Może niech uczniowie nagrają życzena dla mam i zamieścić je na wspólnym padlecie? Moja szkoła bierze teraz udział w wyzwaniu czytelniczym i na tablecie zamieszczamy recenzje uczniów: https://padlet.com/ewaprzybyszgardyza/Bookmarks

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za pomysł :) Czy pozwoli Pani, żebym zwróciła się po poradę, jeśli będę jej potrzebowała w trakcie tej pracy?

      Usuń
  3. Tak, oczywiście. Może mnie Pani zapytać tutaj lub znaleźć na Messengerze

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam, dziękuję za wyczerpujące informacje. Wszystko w jednej pigułce. Korzystam z padletu w zdalnym nauczaniu i jest to wspaniałe narzędzie. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Teraz można zrobić 6 padletów na jednym adresie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wczoraj zakładałam nowe konto i mogę zrobić tylko 3

      Usuń
  6. Dzień dobry, chciałam zapytać czy jest taka możliwość i jeśli jest to jak to zrobić, by nowe posty wyświetlały się na początku ? Od jakiegoś czasu Padlet nam się zwiesza. Dojście do najnowszego wpisu zajmuje w związku z tym dużo czasu :(. Chciałabym ułatwić klasie i sobie korzystanie przez zmianę kolejności wpisów - ale nie umiem sobie z tym poradzić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w każdej chwili może to Pani zmienić - wystarczy wejść w ustawienia (zębatka w prawym górnym rogu), przewinąć na dół menu i tam znajdzie Pani "Nowa pozycja posta", trzeba kliknąć "pierwsza"

      Usuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuję za wpis - bardzo przydatny.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger