Muzyka w klasach 1-3

Lekcje muzyki powinno się prowadzić z instrumentem - to oczywiste. Są jednak sytuacje, że nie mamy dostępu do instrumentu, albo chcemy, aby nasze dzieci po prostu pobawiły się muzyką, by ją polubiły (gra na instrumencie jest dla niektórych bardzo trudna, więc może zniechęcać). Czasami też chcemy pokazać uczniom brzmienie innych instrumentów niż te, których używamy w klasie. Możemy wtedy skorzystać z różnych aplikacji - na komputer lub tablet. Poniżej przedstawiam kilka możliwości.

Chrome Music Lab


Na stronie https://musiclab.chromeexperiments.com/ mamy sporo możliwości zabawy muzyką. Mamy tam 14 różnych aplikacji, począwszy od wirtualnego pianina, do którego poprzez link możemy zaprosić kogoś innego i wspólnie grać, poporzez pianino do gry indywidualnej oraz aplikację Rhythm, z małpką grającą na bębnach w ustalonym przez ucznia tempie (idealne na rytmikę), a skończywszy na aplikacjach do zabawy muzyką, gdzie możemy malować i bawić się głosem. Trudno opisać tutaj wszystkie możliwości, najlepiej jest po prostu się tym pobawić. Zaletą jest to, że nie trzeba nic pobierać ani zakładać konta - uczniowie wpisują adres. Możemy też utworzyć dla nich kod QR z linkiem, będzie szybciej. 

Wirtualne pianino


Nie zawsze mamy w klasie dostępne pianino. Warto wtedy skorzystać z pianina wirtualnego. Jest ich w sieci sporo, ale mi przypadło do gustu to: https://www.musicca.com/pl/pianino, gdyż klawisze są podpisane nazwami dźwięków (jest też opcja ukrycia nazw). Maluchom łatwiej jest wtedy zrozumieć, jak te dźwięki są ułożone i wybrać odpowiednie klawisze. Możemy wydrukować uczniom kartki z pięciolinią (tutaj), poprosić o narysowanie nut, a potem zagranie tego na tabletach. Lub odwrotnie - mogą najpierw skomponować melodię na pianinie, a potem zapisać ją na pięciolinii. 

Wirtualny ksylofon


Czasami pianino to za dużo - na początku, kiedy poznajemy dźwięki, lepiej jest ograniczyć liczbę dźwięków. Wtedy przydadzą się wirtualne dzwonki/cymbałki. Bardzo estetyczne i łatwe w użyciu są te: https://playxylo.com/. Mamy kilka opcji - kolorowe lub brązowe, z podpisami literowymi lub solmizacyjnymi. Tu również nie trzeba się logować, wystarczy wejść na stronę. 


Eye Play Music


To apliakcja do pobrania na komputer (wymaga windowsa, nie da się jej zainstalować na tablety). Oryginalnie przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych, gdyż w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem umożliwia granie "wzrokiem". Starndardowo wystarczy jednak wersja podstawowa, do grania myszką lub touchpadem. Możemy ją za darmo pobrać tutaj: http://mybreathmymusic.com/en/eyeplaymusic. Jest mała - nie zajmuje dużo miejsca na komputerze.


Czerwone płytki dookoła to dźwięki oktawy - możemy ustawić na nich podpisy, a także wybrać oktawę, gamę oraz instrument. Dźwięk nie naśladuje danego instrumentu idealnie, ale pozwala na odczucie różnicy między brzmieniem np. saksofonu i fletu. Nie musimy klikać na płytki, wystarczy najechać na nie myszką. Jeśli mamy możliwość zainstalować tę aplikację na komputery, np. w pracowni informatycznej, dzieci na pewno chętnie się nią pobawią. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger