Zakodowany tekst

Na początku lekcji warto zaintrygnować uczniów. Zamiast po prostu podać im temat zajęć, można go zakodować. Krótka aktywność odszyfrowania rozrusza uczniów, zaciekawi, zaktywizuje ich. Szyfry przydadzą się, kiedy organizujemy grę terenową albo pokój zagadek. Możemy wykorzystać do tego różne kody, np. harcerskie. Abyśmy sami nie musieli poświęcać dużo czasu na kodowanie, wykorzystajmy narzędzia TIK, które nam to ułatwią. 

Odwrócony tekst


Dzięki stronie http://www.fliptext.org/ możemy odwrócić tekst o 180 st. Wystarczy w górnym oknie wpisać tekst, a on automatycznie wpisuje się odwrócony w dolnym oknie. Niestety, program nie odwraca poslkiech znaków diakrytycznych. Problemem sa też litery "l" oraz "j", zamiast krótych pojawiają się bliżej nieokreślone znaki. Mimo to, zakodowany tekst da się dość łatwo rozszyfrować i sprawia sporo frajdy. Działa na komputerze. Tablety i telefony nie zawierają odpowiednich czcionek. 

Szyfry harcerskie


Szyfrów harcerskich jest całkiem sporo. Nie sposób je wszystkie znać. Można skorzystać ze strony https://www.szyfry.matw.pl/, na której możemy zarówno zakodować, jak i odkodować tekst. Najpierw w górnym oknie wybieramy rodzaj szyfru, potem w dolnym oknie wpisujemy tekst i klikamy przycisk "Szyfruj". Potem wystarczy skopiować zaszyfrowane hasło i przekazać je uczniom. Pamiętajmy jednak, że aby mogli je odkodować, trzeba podać im sam szyfr. Wystarczy w oknie wyszukiwarki internetowej wpisać nazwę wybranego szyfru i wybrać grafikę. Następnie pokazujemy wybrany obraz uczniom (na potrzeby edukacyjne nie musimy zwracać uwagi na źródło - chyba że po to, aby upewnić się, że to pewne źródło 😉).


W razie problemów możemy sprawdzić zaszyfrowane hasło klikając na wskazanej wyżej stronie na górnym pasku "Odszyfruj". Możemy też dodać szyfr, jeśli nie znajdziemy na stronie tego, czego szukamy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger