Co to jest MOOC?

MOOCs stają się coraz bardziej popularne. Są to masowe otwarte kursy online (Massive Open Online Course). Oznacza to, że można w takim kursie wziąć udział z domu, za darmo i na pewno się na niego dostaniemy, gdyż nie ma ograniczeń co do liczby uczestników. Jedynym ograniczeniem są terminy (każdy taki kurs uruchamiany jest w określonym czasie i trwa przez kilka tygodni) oraz czasami język. Zdecydowana większość tych kursów przygotowana jest w języku angielskim, chociaż zdarzają się też inne języki, w tym polski. 

Słowo MOOC (czyt. muk) kojarzy się ze słowem "moc" - i słusznie. Te kursy zwykle są bardzo solidnie przygotowane, chociaż to, oczywiście, zależy od organizatora. Są podzielone na moduły, w każdym module jest ogrom informacji na konkretny temat - artykuły, filmy, infografiki, opisy, ale też wiele materiałów dodatkowych wyszukanych w internecie. Ważnym elementem kursów MOOC jest też uczenie się od siebie nawzajem - są przygotowane miejsca, gdzie uczestnicy mogą napisać swoje zdanie na podany temat oraz skomentować wypowiedzi innych osób. To jest często bardzo przydatne, gdyż możemy dowiedzieć się, jak dane zagadnienie jest realizowane w praktyce w różnych miejscach przez nauczycieli różnych przedmiotów. 

Zdarzają się również quizy lub testy - zwykle są dość łatwe dla tych, którzy faktycznie z uwagą przeglądają dostępne materiały. Czasami na koniec trzeba wykonać jakieś dłuższe zadanie. Nauczyć się można dużo, ale też trzeba na MOOC poświęcić sporo czasu. Oczywiście, można przejść przez kurs biorąc dla siebie tylko to, co jest nam w danym momencie potrzebne, nie wykonując wszystkich zadań i nie otrzymując certyfikatu. 

Aby Was zachęcić do skorzystania z bogatej oferty kursów MOOC, opiszę krótko, jak wyglądał kurs, w którym wzięłam ostatnio udział: "Exploring Nature-Based Solutions in Your Classroom".

Moduł 1 - otwarty 11 stycznia rano: ankieta na wejście aby ustalić, jak dużo wiem na temat NBS; padlet, na którym przedstawili się uczestnicy; czym są rozwiązania oparte na przyrodzie (NBS); jak można ten temat wykorzystać w klasie, rozwiązując zarówno problemy lokalne, jak i globalne; jakie są wymagania kursu; przedstawienie szablonu scenariusza lekcji, który musimy wypełnić na zaliczenie kursu; na koniec krótki quiz.

Moduł 2 - otwarty 18 stycznia rano: omówienie kolejnych części scenariusza; dlaczego lekcje o NBS to lekcje nowoczesne, jakie komptencje pozwalają uczniom rozwinąć;

Moduł 3 - otwarty 25 stycznia rano: omówienie różnych trendów w edukacji, które można wykorzystać podczas lekcji o NBS: odwrócona klasa, metoda projektów, uczenie się na bazie problemów, design thinking, gamifikacja, nauka w terenie, rozwijanie kompetencji XXIw.

Moduł 4 - otwarty 1 lutego rano: rola i formy oceniania w edukacji, podsumowanie, oddanie pracy zaliczeniowej, analiza prac 3 innych osób i udzielenie im informacji zwrotnej; przeczytanie informacji zwrotnej na temat mojej pracy; ewaluacja w formie szczegółowego quizu; otrzymanie certyfikatu. 

Na wykonanie wszystkich zadań był czas do 17 lutego. Chociaż już wcześniej dużo wiedziałam na temat rozwiązań opartych na przyrodzie, nauczyłam się dużo. Było warto. Cały czas mogłam sprawdzić swój postęp oraz plan kursu.


Gdzie znaleźć MOOC? 

MOOC po polsku znajdziecie na poniższych platformach:

Navoica - zbiera w 1 miejscu kursy oferowane przez różne uczelnie i instytucje

Copernicus College - kursy na tematy naukowe

MOOC po angielsku (i w innych językach) dla nauczycieli:

Coursera - wiele tematów, można zrealizować nie tylko pojedyncze kursy, ale też całe ścieżki szkoleniowe

European Schoolnet Academy - oferuje kursy głównie dla nauczycieli

Oprócz tych istnieje wiele innych platform, na których możemy założyć bezpłatne konto i korzystać z MOOC. Wiele z nich przeznaczona jest dla przedsiębiorców lub dla naukowców. Wymienione powyżej zawierają kursy przydatne nauczycielom. Jeśli macie ochotę poszukać jakiegoś kursu, wpiszcie w wyszukiwarkę MOOC i temat - może któraś z platform na innych kontynentach oferuje akurat taki kurs? Warto poszukać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger