Wprowadzenie litery w edukacji zdalnej

Jak wprowadzić nową literę maluchom w edukacji zdalnej?

Ja nagrywam filmik, korzystając ze strony https://screencast-o-matic.com/, na której można nagrać swój ekran i głos za darmo, nawet bez zakładania konta. Maksymalna długość takiego filmu to 15 min, ale dla maluchów to i tak wystarczy.Przygotowałam sobie szablon linii w edytorze tekstu (tabelka, w której odpowiednio powiększyłam czcionkę i wycięłam fragment narzędziem do wycinania, które mam na komputerze). Zapisałam to jako zdjęcie. Przed nagraniem filmu otwieram sobie to zdjęcie w programie Paint, oddzielnie w edytorze tekstu piszę sylaby i wyrazy zawierające tą literę, a potem zaczynam nagrywanie, zaznaczając odpowiedni fragment ekranu i przełączając się między programami Paint i Word. W paint piszę literę grubym flamastrem i opowiadam dzieciom, jak to należy robić. Potem proszę o to, aby w podobny sposób napisały same (zerówka na kartce z narysowanymi przez rodziców liniami, pierwszaki mogą w zeszycie).

Kiedy po raz pierwszy wysłałam taki filmik uczniom rodzice napisali mi, że dzieci ucieszyły się słysząc mój głos, a kiedy prosiłam je o przeczytanie sylab i czekałam, aż to zrobią, naprawdę myślały, że je słyszałam...


Wiem, że są inne narzędzia, które umożliwiają pracę podobną, jak na tablicy, np. darmowy OpenBoard, który jest oprogramowaniem do tablic interaktywnych, ale działa też na komputerze.  Ostatnio jednak nauczyciele są zmuszeni poznać tak wiele różnych nowych narzędzi, że czasami wolę zastosować stary dobry Paint, który znam, jak własną kieszeń i czuję się w nim bezpiecznie.
Efekt też jest chyba całkiem niezły...
1 komentarz:

Copyright © Dla nauczycieli , Blogger