Rola wychowawcy w edukacji zdalnej

System edukacji przechodzi rewolucję. Każdy nauczyciel szuka sposobów na pracę zdalną z uczniami; uczniowie próbują poradzić sobie z różnorodnymi narzędziami otrzymywanymi od nauczycieli; rodzice muszą jakoś wytrzymać z dziećmi w domu, często udostępniając im własny komputer i pomagając w obsłudze konta; internet się wiesza, aplikacje szaleją... Nikt nie wie, co nas czeka dalej.

Zewsząd docierają głosy, że uczniowie są przeładowani zadaniami - każdy nauczyciel pracuje na innym narzędziu i wysyła mnóstwo zadań do samodzielnego wykonania; niektórzy organizują lekcje online i uczeń musi wyrobić się ze wszystkim, żeby zdążyć na konkretną godzinę na Zoom, Teams albo inne spotkanie. To chyba normalny chaos na początku procesu. Miejmy nadzieję, że z czasem się poukłada.A jaka jest w tym wszystkim rola wychowawcy?


Być może ktoś wpadł na pomysł wysłania swoim uczniom linku do jakiegoś filmu o tematyce wychowawczej. Myślę jednak, że wychowawca powinien teraz w szczególny sposób wspierać swoich uczniów.

Na chwilę obecną widzę dwa podstawowe zadania dla wychowawców:

1. 


Wychowawca powinien być łącznikiem między swoimi uczniami i nauczycielami: 

Nauczyciel przyrody nie wie, ile materiału zadał klasie nauczyciel języka polskiego i matematyki. Może się okazać, że uczniowie mają bardzo dużo pracy i czują się przeciążeni. Wychowawca powinien pozostawać z nimi w kontakcie, np. przez grupę na Messengerze lub inny czat, ewentualnie przez dziennik elektroniczny, jeśli uczniowie mają założone własne konta. Dajmy uczniom możliwość wypowiedzenia się o tym, jak im się pracuje. Jeśli coś sprawia im trudność, a nie mają bezpośredniego kontaktu z nauczycielem danego przedmiotu, niech zadziała wychowawca - skontaktuje się z danym nauczycielem i porozmawia z nim, albo napisze wiadomość przez dziennik do wszystkich nauczycieli uczących w jego klasie informując, że uczniowie otrzymali zbyt dużo zadań i prosi o wyrozumiałość. Dużo zależy od relacji panujących w gronie pedagogicznym. Wierzę jednak, że da się to dyplomatycznie załatwić...


2. 


Wychowawca powinien pomóc uczniom zorganizować sobie pracę:

W szkole jest podział na lekcje, każda ma określoną długość. Ktoś organizuje czas dla uczniów. W domu muszą organizować sobie pracę sami, a nie jest to łatwe - mają do dyspozycji cały dzień i mnóstwo dystraktorów: facebook, gra, telewizor, rodzeństwo, pies, kot...

Jeśli wychowawca ma przesłać swoim uczniom jakiś materiał, niech to będzie filmik na temat organizacji czasu, np. ten:


albo jakaś prezentacja czy Infografika (jestem w trakcie przygotowywania Infografiki, jak skończę - udostępnię). A może wystarczy kilka dobrych rad na grupie?

Polecam więc wszystkim wychowawcom, aby przemyśleli swoją rolę w obecnej sytuacji i wybrali działania, które będą odpowiedzią na potrzeby ich uczniów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Dla nauczycieli , Blogger