T@blit - platforma i program dla przedszkola

T@blit to program wychowania przedszkolnego stworzony kilka lat temu przez pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Towarzyszy mu platforma edukacyjna z materiałami na tablety lub tablicę interaktywną. Znajdują się tam filmy, grafiki, piosenki, gry edukacyjne, a także pomoce dla nauczyciela: scenariusze projektów, karty pracy oraz opis metody. 


Wszystkie materiały przygotowane są dla 3 grup wiekowych: 3, 4 i 5-latków. W każdym roku nauczyciel realizuje z uczniami 9 projektów, każdy trwa 4 tygodnie. Program wychowania przedszkolnego jest zintegrowany z nauczaniem języka angielskiego, przy czym materiały językowe są przygotowane w taki sposób, że nawet nauczyciel bez przygotowania do nauczania tego języka może pomóc uczniom utrwalać materiał. 

Wchodząc na platformę - http://tablit.wa.amu.edu.pl/ - koniecznie zacznijcie od materiałów dla nauczycieli (po prawej stronie). 


Najpierw trzeba bowiem poznać metodę QtA (Questioning the Author). Bez jej znajomości możemy źle zinterpretować i nieprawidłowo wykorzystać zamieszczone na platformie (po lewej stronie) materiały. 

O samej metodzie piszę szczegółowo tutaj - link. Ważne jest, że to metoda, dzięki której uczniowie / przedszkolaki same dochodzą do wiedzy odpowiadając na pytania nauczyciela. Zatem oglądamy dany materiał nie komentując, a potem pytamy dzieci o to, co widziały oraz co o tym sądzą. Zadając odpowiednie pytania nakierowujemy je do wyjaśnienia zagadnienia; słuchamy ich i odnosimy się do tego, co mówią. Takie podejście sprawia, że maluchy są bardziej zaangażowane w zajęcia, więcej rozumieją i zapamiętują, a jednocześnie rozwijają sporo kompetencji. Uczą się też prawidłowego podejścia do błędu - błąd nie jest czymś złym tylko okazją do lepszego zrozumienia zagadnienia. 

Każdy projekt na platformie rozpisany jest na 5 zadań, po których następuje podsumowanie w formie 2 filmów (filmy można obejrzeć po polsku lub po angielsku). W każdym projekcie znajdziemy także obrazkowy słowniczek polsko-angielski oraz 3 ćwiczenia interaktywne utrwalające angielskie słownictwo. 

Przykładowe zadanie z projekcie Ziemia dla pięciolatków wygląda tak:


Klikając na odpowiednie elementy przechodzimy dalej i mamy możliwość porozmawiać z uczniami o szczegółach - tu, o węglu kamiennym: skąd pochodzi oraz do czego jest wykorzystywany. Na każdym ekranie w lewym górnym rogu znajduje się strzałka przenosząca nas do strony głównej danego projektu, a stamtąd do strony głównej platformy. Piosenka i materiały anglojęzyczne ukryte są pod ikonkami na dole ekranu:


Chociaż grafika nie jest wysokiej jakości uważam, że program jest bardzo solidnie przygotowany. Nie znajdziemy tam "gotowców" podających uczniom wiedzę na tacy, ale materiały prowokujące dzieci do dociekania i dyskusji. Trzeba też pamiętać, że platforma to jedynie część całego programu - w materiałach dla nauczyciela, w każdym scenariuszu projektu znajdziemy mnóstwo aktywności, które możemy przeprowadzić z uczniami w klasie, aby pomóc im poznawać otaczający je świat. 

Na stronie http://programtablit.blogspot.com/  możemy poczytać o działaniach konkretnych przedszkoli. Może kogoś to zainspiruje. 

Nawet jeśli nie zdecydujecie się na realizację całości programu T@ablit myślę, że warto przejrzeć dostępne materiały i wykorzystać poszczególne elementy. Ja, jako anglistka, korzystałam z niektórych zadań anglojęzycznych. Może znajdziecie też coś, co przyda się w klasie 1?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger