Matematyczne pchełki

Najlepiej jest uczyć się matematyki manipulując przedmiotami. Czasami przydają się liczydła, innym razem klocki, a jeszcze innym kamyki. My korzystamy z pchełek - duże żółte oznaczają dziesiątki, a małe czerwone - jedności. Potem dojdą setki. Jednak kiedy wprowadzamy nowe zagadnienia, tłumaczymy je i pokazujemy, dobrze, aby każdy uczeń dobrze widział, co dzieje się z liczmanami. W 26-osobowej klasie trudno jest usiąść tak, aby każdy dobrze widział, jak nauczyciel manipuluje pchełkami... Dlatego korzystamy z genially. 


W poniższej aplikacji pierwszy slajd pokazuje, jak pchełki odzwierciedlają liczby. Drugi slajd jest do przećwiczenia - nauczyciel podaje liczbę, a uczeń podchodzi do tablicy i przesuwa pchełki tak, aby pokazać daną liczbę. Można też pobawić się odwrotnie - jeden uczeń ustawia pchełki, a reszta podaje, jaka to liczba. 

Trzeci slajd przydaje się do wykonywania działań na liczbach dwucyfrowych, zwłaszcza z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Dla ułatwienia wstawiłam tabelę na 10 jedności, aby uczeń widział, jak dopełnia do dziesiątki. W prawym górnym rogu znajduje się ołówek - można napisać działanie na slajdzie. 


Ołówek można też wykorzystać do skreślenia pchełek przy odejmowaniu - czasami działanie jest dzięki temu lepiej widoczne niż gdybyśmy pchełki odzwierciedlające odjemnik przesunęli z powrotem na dół. 

Link do prezentacji 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger