Zadania bez czytania (dla najmłodszych)



Edukacja zdalna najmłodszych uczniów, niestety, musi angażować rodziców. 6-7 latki nie radzą sobie jeszcze chociażby z czytaniem dłuższych poleceń.

Co zrobić, aby dać rodzicom odetchnąć?

Nauczyciel może tworzyć takie zadania, których elementy są nagrane w pliku dźwiękowym.

Jedna opcja to zadania na platformie genial.ly. Na dowolnie wybranej stronie zadania lub prezentacji możemy tam nagrać głos, klikając przycisk Insert na czarnym menu po lewej stronie ekranu.


Następnie klikamy Audio. Aby nagrać polecenie wystarczy kliknąć na symbol mikrofonu, a następnie zezwolić aplikacji na dostęp do mikrofonu. Po skończeniu klikamy w to samo miejsce (wtedy będzie to mały czerwony kwadracik oznaczający stop), czekamy chwilkę, aż plik się zapisze i wstawi na naszej stronie. Możemy go wtedy przesunąć w wybrane miejsce i gotowe. 

Przykładowa aplikacja Genial.ly z plikami dźwiękowymi: Wielkanocne zadania z treścią

Druga opcja to wykonanie aplikacji na learningapps.org. W wybranym ćwiczeniu zamiast tekstu lub obrazu możemy dodać plik dźwiękowy (nagrany w innej aplikacji) lub dodać tekst do odczytania. Wpisujemy wtedy słowo lub polecenie i wybieramy język. Polskie słowa brzmią naprawdę dobrze. Dla maluchów można wykonać np. pasujące pary, w których dzieci połączą obrazek z nazwą usłyszaną, a nie przeczytaną.


Przykład takiej aplikacji: Francja

Trzecia opcja to wykonanie zadania na portalu educaplay.com. Tam również możemy dodać gotowy plik dźwiękowy (Upload) lub nagrać własny (Record). Jako przykładem posłużę się zadaniem "Map Quiz". Wpisujemy niezbędne informacje (tytuł, opis, przedmiot, wiek uczniów), a następnie wybieramy obraz, na którym będziemy oznaczać punkty. Po załadowaniu obrazu klikamy Add answers i wypełniamy okno: odpowiedź, potem klikamy Record audio, a następnie Record. Aplikacja prosi nas o dostęp do mikrofonu - zgadzamy się, nagrywamy nasze polecenie lub słowo i klikamy Stop. Możemy odsłuchać i sprawdzić, czy wszystko nagrało się prawidłowo, a następnie wgrać ten plik do ćwiczenia (Upload). Musimy jeszcze zaznaczyć na zdjęciu punkt, którego dotyczy tekst i gotowe. W ten sam sposób dodajemy kolejne odpowiedzi, a na koniec publikujemy nasze ćwiczenie. Trzeba pamiętać o dodaniu tagów - aby opublikować ćwiczenie musi ono zawierać przynajmniej 3 tagi.



Przykładowy quiz z nagraniem dźwiękowym w educaplay można znaleźć tutaj

Kolejna opcja wykonania ćwiczenia z nagraniem dźwiękowym jest dostępna na portalu www.liveworksheets.com, ale o tym pisałam niedawno. Dokładną instrukcję można znaleźć tutaj

Przykładowa karta pracy dla przedszkolaków (dotycząca zrozumienia wiersza L.J. Kerna "Strusie pióra") jest dostępna pod tym linkiem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger