Pytania

Na lekcjach zadajemy uczniom mnóstwo pytań - i nie chodzi mi o "odpytywanie" uczniów, ale o pytania dotyczące omawianego tematu, wywołujące dyskusję i wydobywające lub podsumowujące wiedzę. Te pytania często są spontaniczne, wynikają z przebiegu dyskusji, ze zdania, które zostało właśnie wypowiedziane.

Ale są też pytania przemyślane, dokładnie zaplanowane, których używamy po to, by wymusić jakąś informację lub sprowokować do dyskusji. Ostatnio przekonałam się, jak ważna jest konstrukcja tych pytań. Ma to być pytanie zamknięte czy otwarte? Pytanie o informację, czy sugerujące jakąś odpowiedź?

Na początku zajęć na temat mitu o Dedalu i Ikarze, aby wprowadzić temat, zadałam uczniom pytanie: "Czy warto mieć marzenia?" i poprosiłam o przedyskutowanie tego w parach. Uczniowie byli... skonsternowani. Jak mają dyskutować nad czymś, co jest oczywiste? Wszyscy zgadzali się co do odpowiedzi: Tak, warto mieć marzenia. Dlatego poprosili mnie o wytłumaczenie, co dokładnie mają zrobić. Mój błąd. A wystarczyło zadać pytanie: "Dlaczego warto mieć marzenia?" Drobna zmiana w konstrukcji zdania, ale ogromna w sposobie wykonania ćwiczenia...

Zadawanie pytań to kolejna ważna umiejętność, którą powinien posiadać nauczyciel. Trzeba na to poświęcić trochę czasu i próbować. Wierzę, że po jakimś czasie stawianie dobrych pytań wejdzie mi w krew.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger