Planowanie pracy - wykres Gantta

Metody efektywnej nauki to bardzo ważny temat. Od początku pierwszej klasy staram się pokazywać uczniom różne metody; każdą musimy przećwiczyć, ustalić do czego się może przydać (np. fiszki nadają się nauki trudnych wyrazów, a mapa myśli raczej do zrozumienia większej partii materialu, np. tekstu). Ale same metody to za mało - uczniowie powinni wiedzieć, jak zaplanować naukę. Do tego przyda się bardzo proste narzędzie - wykres Gantta. 


Wykres Gantta (od nazwiska człowieka, który jako pierwszy go opublikował) służy do zarządzania projektami, a czyż nauka nie jest projektem? Dzięki temu narzędziu rozbijamy projekt na konkretne zadania i określamy czas, kiedy poszczególne zadania będą realizowane. W takiej formie wszystko jest bardzo czytelne i dobrze widać, które dni są bardziej, a które mniej obciążone pracą. 

Diagram Gantta może być wykorzystany do zaplanowania pracy nad działem - partią materiału. Kilka ciekawych szablonów można znaleźć na canva.com, kiedy w okno wyszukiwania na stronie głównej wpiszemy "diagram Gantta". Każdy szablon możemy łatwo edytować. 


Ja z uczniami wolę stworzyć taki wykres na papierze, gdyż wtedy wieszam go na tablicy i korzystamy z niego przez cały czas trwania projektu. Dzisiaj zaplanowaliśmy razem tydzień poświęcony ortografii. Najpierw przypomnieliśmy sobie poznane do tej pory metody efektywnej nauki. Następnie przeanalizowaliśmy, które z tych metod nadają się do nauki ortografii. Na koniec ustaliliśmy konkretne zadania do zrealizowania i wpisaliśmy je w wykres Gantta: 


Przy planowaniu kolejnych zadań uczniowie od razu widzieli, ile pracy będą mieć w poszczególne dni i w miarę równo rozkładali pracę. Padały komentarze typu: "Nie planujmy już nic na środę, bo już i tak mamy dużo". Teraz każdy wie, co ma robić. Warto polecać ten sposób nauki uczniom również do planowania nauki samodzielnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger