Wirtualna klasa


Co to jest wirtualna klasa?

Zwykle mianem tym określa się aplikację, która umożliwia stworzenie wirtualnej grupy nauczyiela / trenera i jego uczniów. Najczęściej wykorzystywane jest to w szkoleniach online, ale świetnie nadaje się jako uzupełnienie rzeczywistej klasy w szkole.

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji do tworzenia wirtualnej klasy. Najbardziej popularne są Google Classroom, ClassDojo i Edmodo. Bardzo wygodne jest Google Classroom, gdyż połączone jest ono z wieloma innymi aplikacjami, co umożliwia załączanie treści w bardzo prosty sposób. Jednak aby mieć dostęp do tej aplikacji szkoła musi zarejestrować bezpłatne konto G Suite dla Szkół i Uczelni - sam nauczyciel niewiele zdziała...

Dlatego jesli Wasza szkoła nie ma jeszcze konta na G Suite, polecam skorzystanie z innej wirtualnej klasy. ClassDojo, ze względu na styl grafiki i możliwości, świetnie nadaje się dla klas młodszych; Edmodo - dla starszych.

Po co nam wirtualna klasa?

Jeśli nauczyciel założy konto, stworzy klasę i zaprosi do niej swoich rzeczywistych uczniów, zyskuje dla nich wspólną przestrzeń. Działa to trochę tak, jak grupa na Facebooku, ale jest bardziej czytelne - bez reklam i spamu. Jest też bezpieczniejsze. Nauczyciel zamieszcza wpisy, dodaje zadania do wykonania, filmiki, linki do aplikacji online, a uczniowie natychmiast mają do tego dostęp. Mogą też komentować, co ułatwia komunikację i rozwiązywanie problemów.

Wykorzystanie wirtualnej klasy (Edmodo) ułatwia mi zorganizowanie czasu na lekcji. Moi uczniowie nie zapisują tematu ani celu lekcji w zeszycie - mają je w aplikacji. Zamieszczam tam wpisy przed każdą lekcją, podając uczniom cel i kryteria sukcesu do lekcji. Czasami w wirtualnej klasie przeprowadzamy też ewaluację lekcji (np. w komentarzu lub poprzez link do innej aplikacji, jak mentimeter). Dzięki temu oszczędzamy kilka minut, które trzeba by było poświęcić na te sprawy organizacyjne. Wygląda to tak:


Uczniowie mają Edmodo zainstalowane na swoich telefonach, więc zawsze mają je przy sobie. BYOD (Bring Your Own Device) w tym przypadku jest bardzo wygodne, gdyż uczniowie mają dostęp do wirtualnej klasy zarówno podczas lekcji, jak i w domu. Dzięki temu mogą wielokrotnie zajrzeć do zamieszczanych materiałów i utrwalać wiedzę.

Uważam, że wykorzystanie wirtualnej klasy jest korzystne zarówno dla nauczyciela, gdyż ułatwia organizację pracy, jak i dla uczniów, gdyż daje im stały dostep do materiałów zamieszczanych przez nauczyciela. Konieczność wykorzystywania nowoczesnych technologii i narzędzi TIK jest przecież określona w Podstawie programowej kształcenia ogólnego, więc korzystajmy!


Zachęcam do kontaktu, jeśli macie pytania lub wątpliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger