Ja w mediach społecznościowych - scenariusz lekcji
Czy media społecznościowe łączą ludzi? Nazwa na to wskazuje, ale warto podejść do tego krytycznie i przeanalizować ich oddziaływanie. Zwłaszcza, że dzięki wynikom badań oraz sygnalistom wiemy na ich temat coraz więcej. Proponuję Wam scenariusz lekcji dla uczniów i uczennic ze starszych klas szkoły podstawowej oraz ze szkoły średniej (13-18 lat). To może być lekcja wychowawcza, lekcja informatyki, zajęcia z pedagogiem albo zastępstwo.
CELE - uczeń:
- analizuje swoje zachowania związane z korzystaniem z mediów społecznościowych
- wymienia przynajmniej 3 mechanizmy uzależniające stosowane w mediach społecznościowych
- podaje zachowania chroniące przed tymi mechanizmami
METODY PRACY:
- dyskusja
- burza mózgów
FORMY PRACY:
- grupowa
- zespołowa
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Wprowadzenie (3 min)
Powitanie uczniów i uczennic, czynności organizacyjne.
Przedstawienie tematu lekcji:
Powiedz uczniom, że dzisiaj porozmawiacie o tym, jak działają media społecznościowe.
2. Wstępna analiza korzystania z mediów społecznościowych (5 min)
Zapytaj uczniów, jak często korzystają z mediów społecznościowych oraz jak się z tym czują - czy uważają, że to jest dla nich dobre? Jakie emocje towarzyszą im, kiedy korzystają z SM? Czy chcieliby coś zmienić w swoich zwyczajach związanych z korzystanie z mediów społecznościowych? Pozwól na dyskusje, jeśli takie się wywiążą, ale pilnuj czasu - będzie potrzebny potem.
W razie potrzeby wyjaśnij, czym są media społecznościowe. Możesz wykorzystać definicję pochodzącą ze Słownika Języka Polskiego PWN¹ :
Serwis/portal społecznościowy to serwis internetowy współtworzony przez społeczność internautów o podobnych zainteresowaniach, który umożliwia kontakt z przyjaciółmi i dzielenie się informacjami, zainteresowaniami itp.
W trakcie dyskusji moga padać nazwy różnych aplikacji i platform: Facebook, Instargram, TikTok, X, Messenger, WhatsApp, YouTube, Snapchat, Twitch, BeReal, WeChat, Substack, Reddit, Pinterest, Discord, Telegram, Linkedin, Imessage, Gadu Gadu.
3. Mechanizmy uzależniające (12 min)
Zapytaj uczniów, czy łatwo jest wyjść z mediów społecznościowych, kiedy z nich korzystamy? Co sprawia, że ludzie spędzają tam tyle czasu?
Jeśli uczniowie będą protestować, że oni nie korzystają z mediów społecznościowych dużo, możesz przytoczyć dane z raportu Digital 2025: Poland²
- z mediów społecznościowych korzysta prawie 76% wszystkich Polaków i Polek, 94,5% w grupie wiekowej 16+
- przeciętnie Polacy i Polski spędzają w mediach społecznościowych 1 godz 54 minuty.
Można też pokazać, jak to się ma do innych aktywności w ciągu dnia: jeśli od 24 godzin doby odejmiemy czas na spanie (powinnien wynosić minimum 8 godz.) oraz szkołę (policzmy średnio 7 godz.), to zostanie 9 godz. To oznacza, że media społecznościowe zajmują prawie 1/4 tego czasu, a przecież człowiek wykonuje jeszcze mnóstwo innych rzeczy - zarówno online, jak i offline.
Wracając do pytania - Co sprawia, że ludzie spędzają w mediach społecznościowych (SM) tyle czasu?
Pozwól uczniom wymieniać różne czynniki. Prawdopodobnie pojawią się głównie korzyści SM takie, jak podtrzymywanie relacji, rozrywka, bycie na bierząco, zdobywanie informacji, uczenie się, poznawanie nowych osób, możliwość bycia w grupie osób o podobnych zainteresowaniach, inspirowanie się itp. Nie zaprzeczaj temu, ale spróbuj przekierować rozmowę na różne mechanizmy, które są wbudowane w SM. Być może uczniowie coś o nich wiedzą - pozwól im się wypowiedzieć. Następnie połóż na podłodze lub przyczep na tablicy kartki z hasłami (tak, aby były dla wszystkich widoczne). Niektóre hasła są po angielsku, ale tak funkcjonują w aplikacjach i dzieci prawdopodobnie je skojarzą.
Jeśli uczniowie sami nie wyjaśnią, o jaki mechanizm chodzi, wytłumacz im. Zachęć do robienia notatek, np. po to, aby mogli poinformować o tych mechanizmach swoich najbliższych.
MECHANIZMY UZALEŻNIAJĄCE:
STREAK - passa, liczba dni z rzędu, kiedy wykonaliśmy jakieś zadanie, korzystaliśmy z aplikacji. Wykorzystuje ten mechanizm np. Snapchat oraz Duolingo. Mechanizm nas przywiązuje, ponieważ użytkownik nie chce stracić swojej passy i wchodzi na aplikację codziennie.
AUTO-PLAY - kiedy skończysz oglądać jeden film, odtwarzanie nie kończy się, tylko od razu rozpoczyna się kolejny film, nie dając użytkownikowi możliwości podjęcia świadomej decyzji, czy chce oglądać dalej, czy skończyć. Wiele osób pozostaje wtedy w aplikacji, gdyż kolejny film już zdążył przykuć ich uwagę.
ZAPROSZENIA DO GRONA ZNAJOMYCH - kiedy ktoś wysyła nam zaproszenie do znajomych możemy odnieść wrażenie, że świadomie się na to zdecydował i czujemy się zobowiązani zareagować. Czasami to sprawia, że zaczynamy się tą osobą interesować, wchodzimy na jej profil - to zajmuje nam czas i trzyma nas w aplikacji. Zapominamy jednak, że ludzie nie zawsze klikają "Zaproś" dlatego, że zależy im na znajomości z nami, tylko aplikacja zasugerowała im nasze konto, a oni odruchowo kliknęli.
SUGEROWANIE - jeśli aplikacja sugeruje nam pewne treści (albo osoby - patrz wyżej), to treści te często wydają nam się atrakcyjne. Nic dziwnego - są wybrane przez algorytm, który nas zna i wie, czym się interesujemy. Klikamy więc i dajemy się wciągnąć w konsumowanie polecanych treści.
POWIADOMIENIA - sygnał, który wysyła nam aplikacja, zwłaszcza wtedy, kiedy z niej nie korzystamy. Mają na celu zaangażowanie użytkownika i sprawienie, aby znowu uruchomił aplikację. Powiadomienie push prowadzi nas bezpośrednio do aplikacji, do treści, której dotyczy. Nie każde powiadomienie informuje nas o czymś dla nas istotnym, ale postrzegamy je jako szasnę na coś ważnego, więc sprawdzamy.
OZNACZANIE - kiedy inny użytkownik oznaczy nas w treści posta lub na zdjęciu, otrzymujemy o tym informację i angażujemy się w konsumowanie tej treści. Niektórzy użytkownicy wykorzystują to do zwiększenia swoich zasięgów, oznaczając wielu znajomych bez konkretnego dla tych osób powodu. Temu samemu służą oznaczenia @wszyscy oraz @obserwujący itp.
INFINITE SCROLL - przewijanie bez końca to mechanizm, który pozwala na ładowanie na stronie kolejnych treści bez konieczności klikania "dalej" czy "następna strona". Wystarczy ruch myszką lub palcem, aby kolejne posty i wiadomości wyświetliły się na ekranie użytkownika, sprawiając, że pozostajemy w apliakcji dłużej, bo zawsze jest co oglądać, a treści ładują się szybko.
FOMO - fear of missing out, czyli strach przed przegapieniem ważnej informacji. W mediach społecznościowych dzieje się bardzo dużo, ludzie ciągle coś publikują, udostępniają, komentują, pojawiają się trendy, o których potem rozmawia się także offline. Wiele osób boi się dłuższej nieobecności w mediach, gdyż mogą wtedy nie wiedzieć, o czym rozmawiają inni i zostać wykluczonym z danej grupy.
KOLORY - dobór kolorów ma spore znaczenie dla naszych decyzji. To nie przypadek, że Like ma właśnie taki odcień niebieskiego - firma Meta testowała różne odcienie i okazało się, że właśnie ten jest najchętniej klikany. Podobnie jest z kolorem powiadomień wyświetlających się przy danej aplikacji - nieprzypadkowo jest to akurat czerwone kółko - kolor czerwony kojarzy nam się z ostrzeżeniem, więc mózg automatycznie zwraca na niego uwagę.
ALGORYTMY - algorytmy uczą się tego, jak reagujemy na różne treści. Wiedzą, czym się interesujemy i co lubimy, więc podrzucają nam to, co nas zaangażuje. Trudno jest się wtedy oderwać od aplikacji. Dodatkowo podsycają nasze zaangażowanie proponując nam treści coraz bardziej radykalne, z mocniejszym przekazem, żebyśmy się przypadkiem nie znudzili. Ponadto, algorytmy są zaprojektowane w taki sposób, aby pokazywać nam treści, które podsycają nasze obawy, wywołują w nas emocje i promują teorie spiskowe.
NIEREGULARNE NAGRODY - wiele programów i aplikacji wykorzystuje nasz naturalny mechanizm motywacyjny, czyli nie poddawanie się po nieudanej próbie, szukanie kolejnych nagród.
LIKE - każdy lubi być zauważony i doceniony, a Like i inne opcje reakcji właśnie do tego służą. Wobec tego kiedy opublikujemy post, czekamy z niecierpliwością na reakcje. Często uruchamiamy aplikację i sprawdzamy.
LUDZIE - jesteśmy istotami społecznymi, ważna jest dla nas przynaleźność do grupy. A przecież w mediach społecznosćiowych są ludzie - nasi przyjaciele, znajomi, ale też ludzie, których cenimy i podglądamy, np. celebryci czy influecerzy.
EMOCJE - treści w mediach społecznościowych często są specjalnie konstruowane tak, aby wywoływały emocje. Ludzie sami często zresztą piszą w emocjach, przelewając swoje lęki, frustracje czy radość na odbiorców. Jeśli jakaś treść wywoła w nas silne emocje, mamy większą skłonność sprawdzać, co inni piszą na ten temat, kto udostępnił post, samemu o tymnapisać, a potem sprawdzać, czy inni reagują.
OBIETNICA SUKCESU - często otrzymujemy przekaz, że możemy łatwo zarobić, łatwo stać się sławnymi, osiągnąć sukces. Wystarczy tylko: coś kupić, pobrać jakąś aplikację, nagrać filmik, wstawiać minimum 2 posty dziennie, aby cały czas coś się na naszym koncie działo. Wiele osób w to wierzy albo ulega presji. Efektem jest spędzanie w SM dużo czasu, np. dopieszczając zdjęcia, aby były idealne, przeglądając inne konta, komentując treści innych z nadzieją, że oni w odpowiedzi skomentują nasze.
4. Komu i dlaczego zależy na uzależnianiu nas? (5 min)
Zapytaj uczniów, czy domyślają się, czemu służą te wszystkie mechanizmy. W razie potrzeby - wyjaśnij:
Bezpośredni cel jest taki, aby nas bardziej angażować, byśmy spędzali w mediach społecznościowych więcej czasu. Ale dlaczego firmom technologicznym zależy na naszym czasie?
Model biznesowy, który wybrały firmy tworzące platformy społecznościowe jest nietypowy - czerpią zyski nie od użytkowników, tylko od reklamodawców. To oznacza, że zarabiają tym więcej, im więcej reklam nam wyświetlą. I właśnie do tego potrzebują naszego zaangażowania. Aplikacja zarabia wtedy, kiedy z niej korzystamy, więc firmy robią wszystko, aby utrudnić nam wyjście. Te firmy nie sprzedają oprogramowania, tylko nasz czas. Dlatego stosują mechanizmy uzależniające i manupilujące nami.³
5. Jak chronić się przed mechanizmami uzależniającymi? (15 min)
Podziel uczniów na 4-5 osobowe grupy. Poproś, aby uczniowie w grupach przedyskutowali i wypisali pomysły na to, jak możemy odzyskać kontrolę nad naszym czasem spędzanym w SM. Chodzi o konkretne zachowania, które możemy wdrożyć każdego dnia, realne do wykonania. Daj na to 10 min. W międzyczasie wspieraj grupy, zadawaj pytania naprowadzające, ale nie podawaj gotowych rozwiązań.
Następnie porównajcie odpowiedzi grup. W razie potrzeby proś o wyjaśnienie, co uczniowie mają na myśli i upewniaj się, czy zaproponowane przez nich zachowania są realne. Nierealne jest np. "korzystaj z mediów społecznościowych tylko 30 min dzienni", bo trudno jest samemu przestać po 30 minutach, skoro jest tyle mechanizmów, które nas angażują. Nierealna jest też rada "nie porównuj się z innymi" - porównywanie się jest naszym naturalnym mechanizmem, nie jesteśmy w stanie tego nie robić.
Rozwiązania, które mogą się pojawić:
- wyłącz powiadomienia z platform społecznościowych
- usuń aplikacje SM z telefonu, korzystaj z platform społecznościowych tylko na komputerze
- ogranicz liczbę obserwowanych kont
- przyjmuj do grona znajomych tylko osoby, które faktycznie znasz
- ustaw minutnik na konkretny czas i odkładaj telefon po sygnale
- odkładaj telefon daleko od miejsca, w którym przebywasz, np. w innym pomieszczeniu, aby nie kusił cię do zaglądania co chwilę
- kiedy opublikujesz post, wyjdź z domu bez telefonu, aby nie zaglądać co chwilę i nie sprawdzać, czy ktoś nie zareagował
- poproś o pomoc drugą osobę, aby po ustalonym czasie przypomniała ci o wyłączeniu aplikacji
- zwracaj uwagę na swoje emocje - jeśli jakaś treść wywołuje emocjonalne pobudzenie, daj sobie 5 minut na ochłonięcie zanim zareagujesz (w emocjach rzadko podejmujemy dobre decyzje) - jeśli boisz się, że znie będziesz pamiętać o tym czasie na ochłonięcie, powieś w widoczym miejscu karteczkę z symbolem, który będzie przypominał ci o tej zasadzie
- zrób przegląd grup, do których należysz - jeśli jesteś w grupie, która nie wnosi do twojego życia nic wartościowego, wyjdź z niej.
6. Podsumowanie i ewaluacja (5 min)
Podsumujcie razem zajęcia i poddajcie je ewaluacji.
Zapytaj, czy uczniowie czują, że powinni zmienić swoje zachowanie w mediach społecznościowych. Jeśli odpowiedzą, że tak - zapytaj, co konkretnie chcieliby zmienić.
Jeśli odpowiedzą, że nie - zapytaj dlaczego. Nie naciskaj na zmianę zdania, ale poproś o wyjaśnienie dlaczego nie. Niektórzy mogą protestować prowokacyjnie, inni mogą nie być gotowi na zmianę zachowania. Ważne, że dowiedzieli się o mechanizmach uzależniających. Ziarenko zostało zasiane, trzeba czasu, aby wykiełkowało.
Na koniec poproś o wymienienie tych mechanizmów, które zapamiętali, a także sposobów chronienia się przed nimi. Mogą to zrobić w grupach, aby więcej osób miało szansę się wypowiedzieć.
Podziękuj za zajęcia i życz powodzenia w zmienianiu swoich nawyków związanych z mediami społecznościowymi.
Wartościowe scenariusze lekcji poświęcone higienie cyfrowej znajdziesz w bezpłatnym programie "Lekcje Higieny Cyfrowej", do którego możesz zapisać się na stronie Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa: https://cyfroweobywatelstwo.pl/lekcje-higieny-cyfrowej/ .