Projekt "To be like a ... role model"

W synergii z projektem erasmus+ realizowałam w mijającym roku szkolnym projekt eTwinning "To be like a ... role model". Moimi partnerami tak, jak w projekcie erasmus+, były szkoły z Hiszpanii i Portugalii. Głównym celem (poza nawiązaniem współpracy z uczniami z innych szkół i rozwijaniem umiejętności komunikacji w języku angielskim) było uświadomienie uczniom, że aby coś w życiu osiągnąć, trzeba na to zapracować. Jednocześnie podkreślane było to, że każdy może stać się bohaterem - nie trzeba mieć wykształcenia wyższego ani pochodzić z bogatej rodziny. Dlatego postaci omawiane w projekcie były starannie dobrane tak, aby mogły służyć uczniom za wzór do naśladowania.

Uczniowie z 3 szkół poznawali postaci, które zrobiły w życiu coś wartościowego - ze swojej ojczyzny oraz z pozostałych 2 państw biorących udział w projekcie. Uczyli się o tych ludziach oraz przygotowywali materiały w języku angielskim dla pozostałych grup. Korzystali też z materiałów przygotowanych przez pozostałe grupy. Na koniec uczniowie wybrali postać, którą chcieliby naśladować i nagrali film, motywując swój wybór. W ramach podsumowania wspólnie przygotowali quiz na temat wszystkich postaci, aby każdy mógł sprawdzić, ile zapamiętał, natomiast ze swoich prac tworzonych w ramach projektu stworzyli wirtualną wystawę:
Powered by emaze
Quiz przygotowany w Forms:


W projekcie wykorzystaliśmy sporo narzędzi TIK:
Canvę:
- prezentacja o Ignacym Paderewswkim
- prezentacja o Irenie Sendlerowej
- prezentacja o Henryku Sienkiewiczu
- prezentacja o Janie Matejko
learningapps:


Genially:
Make Beliefs Comix:

Nasi partnerzy użyli Quizziz, learninapps, Genially, Canvę. Spotkania online odbywały się na Zoom oraz Microsoft Teams.

Ciekawym urozmaiceniem było zaangażowanie w projekt 2 grup uczniów z mojej szkoły: moja grupa 0 oraz klasa 6. Starsze uczennice odwiedzały przedszkolaki w czasie zajęć i prowadziły z nimi zajęcia o wybranych postaciach, ale też maluchy odwiedzały klasy starsze, opowiadając im o Irenie Sendlerowej.

Ponadto wykorzystaliśmy fakt, że w ramach projektu erasmus+ nauczyciele z Polski odwiedzili szkołę w Portugalii - podczas naszej wizyty w szkole w Rates realizowałyśmy projekt eTwinning z uczniami z Portugalii. Zwłaszcza ta częśc projektu była bardzo ciekawa, pozwoliła nawiązać relacje w uczniami portugalskimi, dzięki czemu spotkanie online w czerwcu obfitowało w miłe słowa i wspomnienia. Uczniowie byli zachwyceni projektem i poprosili o jego drugą edycję w przyszłym roku szkolnym. Obok takiej prośby nie można przejść obojętnie - coś na pewno wymyślimy...

Za projekt "To be like a ... role model" otrzymaliśmy Odznakę Jakości!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Dla nauczycieli , Blogger