Projekt "Dobrze, że jesteś"

Na początku roku szkolnego ważna jest integracja uczniów, a także nauka o emocjach i sposobach radzenia sobie z tymi negatywnymi. Zagadnienia te realizowaliśmy w tym roku poprzez projekt eTwinning "Dobrze, że jesteś". 



Projekt założony został jeszcze w wakacje, podczas seminarium w grupie Aktywna Tablica z eTwinning. Zapisani byli do niego wszyscy uczestnicy seminarium, chociaż aktywnie uczestniczyło tylko klas. To nawet lepiej - w mniejszym gronie można się lepiej zintegrować. 

Na początku współpracowali nauczyciele, nie tylko planując aktywności projektowe, oznaczając swoje szkoły na mapie, ale też tworząc wspólnie kolekcję Wakelet z pomysłami na zabawy integrujące zespół klasowy. 

Następne działania były realizowane z uczniami. Dużo rozmawialiśmy o emocjach, stworzyliśmy fotoalbum ze zdjęciami uczniów wyrażającymi różne emocje (fotoalbum zawiera zdjęcia dzieci, jest więc dostępny na Twinspace). Następnie nagraliśmy wspólny podcast o sposobach radzenia sobie ze złością. Okazało się, że uczniowie z innych szkół mają zupełnie inne pomysły. Warto było te pomysły porównać. 

Potem zastanawialiśmy się, jak czujemy się w naszej szkole. Uczniowie narysowali różne miejsca: salę lekcyjną, stołówkę, szatnię, plac zabaw, bibliotekę dodając obok minkę wyrażającą ich uczucie w danym miejscu. Porównaliśmy nasze odpowiedzi z odpowiedziami dzieci z innych szkół poprzez stworzenie wspólnej prezentacji zawierającej rysunki. Pocieszające było to, że wszyscy uczniowie dobrze czują się w sali lekcyjnej. Uczniowie ze Stojadeł wyjątkowo dobrze czują się w bibliotece, czego nie potwierdzili uczniowie z innych szkół. 



Starsi uczniowie również zaproponowali sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami - oni zamieścili swoje wskazówki na tablicy Linoit. Stworzyli też prezentację PowerPoint zawierającą miejsca nastrajające pozytywnie. Tablica i prezentacja zawierają dane uczniów, dostępne są więc na Twinspace. 

W projekcie brali udział też nauczyciele języka nagielskiego. Oni zapoponowali uczniom stworzenie kodeksu klasowego po angielsku. Wykorzystaliśmy do tego prezentacje mentimeter:


Dziękujemy naszym partnerom za udział w projekcie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger