Co mówią zdjęcia?

Jestem wzrokowcem, jak zdecydowana większość społeczeństwa, a zarazem moich uczniów. Dlatego podczas lekcji często wykorzystuję obrazy i zdjęcia. Idealnie nadaje się do tego Canva dla oświaty, gdyż mogę zaprosić uczniów do zespołu i dać im do wykonania jakieś kreatywne zadanie. Kiedy uczeń zakończy pracę, ja otrzymuję ją do sprawdzenia - każdą pracę mogę edytować, a następnie napisać uczniowi komentarz z informacją zwrotną. 

Jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej wykorzystuję Canvę do rozwijania kreatywności uczniów. Mogą tworzyć komiksy, kolaże ze zdjęć, plakaty, prezentacje i inne wytwory, np. w ramach podsumowania projektu. O tym jednak dokładniej innym razem. Tutaj chciałabym skupić się na wykorzystaniu zdjęć do rozwijania kreatywności uczniów. Najprostsze tego typu zadanie to wybranie zdjęcia i dopisanie do niego słów, które wypowiadają ludzie na nim przedstawieni. Można zawęzić wyszukiwanie zdjęć do konkretnego tematu, np. emocje, i dopisać, dlaczego ci ludzie czują się tak, jak widać na zdjęciu. Można też wykorzystać zdjęcia zrobione przez uczniów lub zdjęcia uczniów zrobione przez nauczyciela. Poniżej przykład do tematu "Rodzina":


Metodę tę można wykorzystać też do oswojenia lęków uczniów związanych np. z Covid:

Jeszcze innym sposobem na rozwijanie kreatywności z wykorzystaniem zdjęć jest wymyślanie historii zdjęcia. Uczniowie pracują w grupach, każda grupa otrzymuje jedno zdjęcie i zastanawia się, w jakiej sytuacji to zdjęcie wykonano, co się stało przed chwilą, kim są bohaterowie zdjęcia itp. Na tej podstawie dzieci piszą opowiadanie: 

Takie ćwiczenie można łatwo urozmaicić, wprowadzając elementy rywalizacji międzygrupowej. Nauczyciel pokazuje wszystkim uczniom zdjęcie, każda grupa wymyśla dwa słowa z nim związane. Proponuję przydzielić grupom różne części mowy, np. jedna grupa podaje 2 rzeczowniki, inna 2 czasowniki itd. Tworzymy bazę słów związanych z konkretnym zdjęciem. Teraz uczniowie muszą wykonać zadanie jak wyżej, czyli napisać opowiadanie o tej osobie, wykorzystując wypisane wcześniej słowa. 

Niektóre z tych zadań można przenieść na lekcje języka angielskiego. Moi uczniowie uwielbiają bawić się canvą, kiedy poznajemy nową konstrukcję zdaniową lub słownictwo. Proszę ich wtedy o stworzenie mini-komiksu, w którym ludzie na zdjęciu używają tej kontstrukcji, np:


Opisałam wykorzystanie zdjęć w canvie podczas lekcji przedmiotów, których uczę aktualnie. Jestem przekonana, że da się wymyślić ciekawe pomysły na kreatywne zajęcia z canvą również podczas innych przedmiotów, np. pytanie do bohatera zdjęcia lub obrazu:
  • Co mówi pantofelek albo tasiemiec? (biologia)
  • Dlaczego malujesz w taki sposób? (plastyka, pytanie do wybranego malarza)
  • W jaki sposób dokonałeś swojego odkrycia? (historia, pytanie do wybranego wynalazcy)
Co zrobić, aby uzyskać dostęp do Canvy dla oświaty? 
Przede wszystkim trzeba założyć darmowe konto na canva.com jako nauczyciel. Potem wchodzimy na stronę https://www.canva.com/pl_pl/edukacja/, klikamy Zarejestruj się teraz bezpłatnie, potem Złóż wniosek o konto dziś, a następnie wypełniamy formularz (po angielsku). Starajmy się przy tym udowodnić, że bardzo potrzebujemy Canvy dla oświaty. Do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający, że jesteśmy zatrudnieni w szkole, którą wpisaliśmy w formularzu. Ja dodałam zdjęcie pierwszej strony ostatniego PITu, który otrzymałam w szkole. Po 2 dniach otrzymałam akceptację. Konto dla oświaty jest dużo bogatsze niż darmowe, pozwala przy tym tworzyć zespoły i zapraszać do nich uczniów. Naprawdę warto!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Blog Dla Nauczycieli , Blogger